Η γιορτή του βάδην την Κυριακή στην οδό Αγίου Ανδρέου στην Πάτρα | dete

Η γιορτή του βάδην την Κυριακή στην οδό Αγίου Ανδρέου στην Πάτρα

Λίγες μέρες έμειναν μέχρι την πρώτη εκκίνηση του "4th Patras Race Walking Festival" που θα διεξαχθεί την Κυριακή το πρωί στο κέντρο της Πάτρας, επί της οδού Αγίου Ανδρέου.

Διοργανωτής είναι η Ολυμπιάδα Πατρών υπό την αιγίδα της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου, ενώ ταυτόχρονα θα διεξαχθεί από τον ΣΕΓΑΣ και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20.000μ βάδην της κατηγορίας Νέων Ανδρών και Νέων Γυναικών.

Οι συμμετοχές μέχρι στιγμής έχουν ξεπεράσει τις 90 σε όλες τις κατηγορίες από 20 είκοσι διαφορετικά σωματεία. Ξεχωρίζουν αυτή του Γιώργου Τζατζιμάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) στα 20.000μ βάδην ανδρών, των "μικρών" Όλγας Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) και Κυριακής Φιλτισάκου (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) καθώς και της 50άρας Αγγελικής Μακρή (Ολυμπιάδα Πατρών) στα 20.000μ βάδην γυναικών, καθώς και του παίδα Αλέξανδρου Μορτζάκη (Ολυμπιάδα Πατρών) στα 10.000μ βάδην και της κορασίδας Αναστασίας Αντωνοπούλου (Ίκαρος Ν. Ιωνίας) στα 5.000μ βάδην.

Την αγωνόδικο πλαισιώνουν και τρεις διεθνείς κριτές βάδην, από το πάνελ της ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας στίβου, ώστε να αναγνωριστούν επιδόσεις καλύτερες από τα όρια συμμετοχής στις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις.

Ο ανώνας είναι αφιερωμένος στον Σύλλονο Ατομων με Σακχαρώδη Διαβήτη Πάτρας «Ζωή Γλυκιά» και την ημέρα του αγώνα θα λάβουν χώρα δράσεις του Συλλόνου.

Είναι επί της ουσίας η 9η διοργάνωση, που ξεκίνησε το 2010, οι πέντε πρώτες έγιναν με την επωνυμία "Βαδίζω στην Πάτρα".

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
20ΚΜ ΜΕΝ
Bib noNameDoBClubResultRemarks
12001ΝΤΕΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1994ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
22002ΤΣΟΡΔΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ1996ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
32017ΤΣΑΜΟΥΔΑΚΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ1996ΟΦΗ
42003ΣΤΑΜΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ2000ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣΚ23
52004ΤΖΑΤΖΙΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ1999ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣΚ23
20ΚΜ WOΜΕΝ
Bib noNameDoBResultRemarks
12005ΜΑΚΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ1978ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
22006ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΗ1983ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
32007ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ1996ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
42008ΑΣΤΕΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ1989ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
52009ΜΠΑΝΤΟΥΝΑ ΦΩΤΕΙΝΗ1992ΑΟ ΓΑΛΗΝΗ
62010ΣΤΟΥΠΕΛ ΛΥΔΙΑ1988ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ
72011ΑΛΙΚΑΝΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ1998ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣΚ23
82012ΚΕΛΕΜΕΝΗ ΜΠΑΡΙΜΕ1999ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣΚ23
92013ΚΟΥΡΚΟΥΤΣΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ1998ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣΚ23
102014ΜΠΟΧΩΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ1998ΟΚΑ ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣΚ23
112015ΦΙΑΣΚΑ ΟΛΓΑ2001ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣΚ23
122016ΦΙΛΤΙΣΑΚΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ2000ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣΚ23
10KM U20 ΜΕΝ
Bib noNameDoBResultRemarks
10KM U20 WOMEN
Bib noNameDoBResultRemarks
11001ΓΑΤΗ ΜΑΡΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΑ2002ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
21002ΦΑΤΟΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑΔΝΗ2002ΑΟ ΓΑΛΗΝΗ
10KM U18 MEN
Bib noNameDoBResultRemarks
11003ΜΟΡTΖΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ2003ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
21004ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ2003ΟΚΑ ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
31005ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ2003ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ
41006ΜΠΟΥΣΔΑΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ2003ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
51007ΜΠΑΧΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ2003ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ
5KM U18 WOMEN
Bib noNameDoBResultRemarks
1501ΒΑΛΙΟΝΤΗ ΣΟΦΙΑ - ΙΩΑΝΝΑ2004ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
2502ΧΑΣΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ2004ΓΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
3503ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ2004ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
4504ΠΑΠΠΑ ΚΥΡΙΑΚΗ2003ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
5505ΤΖΑΤΖΙΜΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ2003ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
6506ΦΛΩΡΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ2003ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
7507ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ2004ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
8508ΚΩΣΤΙΚΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ2004ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
9509ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΑ2004ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ
10510ΖΩΗ ΕΛΕΝΗ2004ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ
11511ΜΑΡΝΕΛΗ ΠΑΥΛΙΝΑ - ΜΑΡΙΑ2004ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ
12512ΒΙΝΑΛΛΟ ΑΛΕΣΣΙΑ - ΑΝΤΩΝΙΑ2004ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ
13513ΠΑΛΜΟΥ ΜΑΛΕΝΑ2004ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
14514ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ2003ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
15515ΜΑΡΟΥΔΑ ΜΑΡΙΑΝΤΑ2004ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
16516ΑΡΓΥΡΗ ΑΝΤΡΙΑΝΝΑ2004ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
5KM U16 BOYS
Bib noNameDoBResultRemarks
1519ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΗΛΙΑΣ2005ΟΚΑ ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
2520ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ2005ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
3521ΚΑΥΚΑΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ2005ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
4522ΜΠΑΡΔΑΚΗΣ ΕΛΥΣΑΙΟΣ2006ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
5523ΤΣΑΒΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ2006ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
5KM U16 GIRLS
Bib noNameDoBResultRemarks
1525ΤΖΙΜΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ2005ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
2526ΝΙΚΟΛΟΓΙΑΝΝΗ ΔΑΦΝΗ2006ΣΚΑ ΜΕΤΕΩΡΩΝ
3527ΜΠΟΥΧΑΛΗ ΜΑΡΙΑ2006ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
4528ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΠΑΥΛΙΝΑ2005ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
5529ΜΑΡΑΖΙΩΤΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ2005ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
6530ΜΠΑΡΚΑΛΗ ΕΥΦΡΑΙΜΙΑ - ΓΕΩΡΓΙΑ2005ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
7531ΤΣΙΜΙΓΚΑΤΟΥ ΜΥΡΤΩ2005ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
8532ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΙΣ2006ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
9533ΠΑΠΠΑ ΕΥΑ2006ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
10534ΚΟΝΙΔΑΡΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ2005ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
11535ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ2005ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
12536ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ2005ΑΕ ΕΣΠΕΡΟΣ 2004
2KM U14 BOYS
Bib noNameDoBResultRemarks
1201ΑΝΘΙΜΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ2007ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν.ΙΩΝΙΑΣ
2202ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ2007ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
2KM U14 GIRLS
Bib noNameDoBResultRemarks
1203ΦΛΩΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΗΝΑ2007ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
2204ΜΟΥΤΖΟΥΡΙΔΗ ΘΕΟΔΩΡΑ2008ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
3205ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΧΡΥΣΑ2008ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
4206ΠΛΥΤΑΡΙΑ ΠΟΛΥΞΕΝΗ2008ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
5207ΧΑΜΑΝΤΕ ΦΩΤΕΙΝΗ2007ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
6208ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ2007ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
7209ΕΣΜΕΡΛΗ ΧΡΥΣΑ2007ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
8210ΚΟΡΚΟΤΖΕΛΟΥ ΜΑΡΙΑ2007ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
9211ΓΙΑΝΟΥΣΟΥΣΑ ΔΗΜΗΤΡΑ2007ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
10212ΣΕΡΕΜΕΤΗ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ2007ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
11213ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΙΑ2008ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
12214ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΙΕΤΑ2008ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
1KM U12 BOYS
Bib noNameDoBResultRemarks
1101ΖΕΡΒΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ2009ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
2102ΑΓΚΑΛΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ2010ΓΣ ΒΕΛΟΣ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
3103ΣΧΟΙΝΑΣ ΝΙΚΟΛΗΣ2010ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
1KM U12 GIRLS
Bib noNameDoBResultRemarks
1104ΤΣΙΡΜΠΑ ΘΕΟΔΩΡΑ - ΜΑΡΙΑ2009ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
2105ΤΣΙΡΜΠΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΙΟΥΛΙΑ2009ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
3106ΤΣΙΣΜΕΤΖΟΓΛΟΥ ΛΥΔΙΑ2009ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
4107ΤΣΟΒΙΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ2009ΑΓΣ ΑΝΑΤΟΛΗ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
5108ΜΑΚΡΗ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ2009ΓΣ ΒΕΛΟΣ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
6109ΤΣΕΝΕΜΠΗ ΠΗΓΗ2010ΓΣ ΒΕΛΟΣ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
7110ΚΑΤΣΟΡΕ ΑΘΑΝΑΣΙΑ2010ΓΣ ΒΕΛΟΣ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
8111ΑΓΚΑΛΙΟΥ ΜΑΡΙΝΑ2013ΓΣ ΒΕΛΟΣ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
9112ΜΠΕΛΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ2009ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
10113ΣΑΛΠΟΓΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ2009ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
11114ΣΕΡΕΜΕΤΗ ΙΩΑΝΝΑ2010ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
12115ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΜΑΡΙΑ2010ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
13116ΦΑΤΟΥΡΟΥ ΕΦΗ2010ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
14117ΦΡΑΓΚΟΥ ΜΕΛΙΝΑ2010ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
15118ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΛΥΞΕΝΗ2011ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
16119ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΑΡΙΝΑ2011ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
17120ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ2012ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
18121ΤΣΕΡΙΩΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ2010ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
ΡΕΚΟΡ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ – COMPETITION RECORDS
ΑΓΩΝΙΣΜΑ

EVENT

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

AGE GROUP

ΕΠΙΔΟΣΗ

RESULT

ΑΘΛΗΤΗΣ

ATHLETE

ΕΤΟΣ ΓΕΝ.

YEAR OF BIRTH

ΣΩΜΑΤΕΙΟ

CLUB

ΕΤΟΣ

YEAR

20.000mΑΝΔΡΕΣ/MEN1:29’.45’’Tsamoudakis Zacharias1996SOA Fokianos Karditsas2017
20.000mΓΥΝΑΙΚΕΣ/WOMEN1:38’.58’’Makri

Aggeliki

1978AEP Olympias2018
10.000mU 20 MEN48’.48’’Kelepouris Anthimos2001Filippos Verias2017
10.000mU 20 WOMEN50’.02’’Filtisakou Kiriaki2000G.S. El. Venizelos2018
10.000mU 18 MEN48’.48’’Kelepouris Anthimos2001Filippos Verias2017
5.000mU 18 WOMEN24’.32’’Seferiadi Maria2001AEP Olympias2018
5.000mU 16 BOYS25’.55’’Mortzakis Alexandros2003AEP Olympias2018
3.000mU 16 GIRLS14’.43’’Antonopoulou Anastasia2004GAS Ilisos2019
2.000mU 14 BOYS13’.12’’Konidaris Dimitris2005AEP Olympias2017
2.000mU 14 GIRLS10’.45’’Esmerli

Chrysa

2007GS Ikaros N.Ionias2019
1.000mU 12 BOYS6’.41’’Anthimos Michalis2007AGS Anatoli N. Ionias2018
1.000mU 12 GIRLS5’.59’’Karapiperi Panagiota2006AGS Anatoli N. Ionias2017